W jaki sposób osiągać zadowalające wyniki inwestycyjne, jeśli tak naprawdę nie za bardzo znamy się na tym, a ze względu na inne obowiązki nie mamy czasu na poważnie wsiąknąć w świat tradingu? Odpowiedzią na nasze potrzeby może być koncepcja social tradingu.
Czym jest social trading?
Social trading to innowacyjna usługa udostępniana przez coraz większą liczbę traderów, zapewniająca perspektywę do osiągania zadowalających wyników inwestycyjnych również przez osoby, które nie posiadają odpowiedniego zaplecza wiedzowego, by samodzielnie podejmować prawidłowe decyzje inwestycyjne.
Zasada jest bardzo prosta. Użytkownik znajduje innego doświadczonego tradera, który za pomocą usługi Social trading udostępnia swoje działania na rynku – rejestruje swoją aktywność w czasie rzeczywistym. My natomiast możemy kopiować jego ruchy i tym samym bez naszego wkładu w analizę czerpać zyski z takiej decyzji. W ramach usług różnych brokerów, to właśnie platforma inwestycyjna zapewnia nam możliwość kopiowania poszczególnych traderów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zautomatyzować ten proces, co pozwoli nam podążać za decyzjami skutecznych inwestorów nawet bez naszego czynnego udziału.
Zalety social tradingu
Korzyści wynikające ze stosowania social tradingu są widoczne już na pierwszy rzut oka. Każdy z nas, bez względu na wiedzę, doświadczenie czy czas przeznaczony na analizy inwestycyjne może z powodzeniem osiągać zyski na rynku, bazując na doświadczeniu innych, którzy odrobili tę pracę domową. Ta zaleta związana jest nie tylko z czasem, który wcześniej poświęcilibyśmy na naukę i edukację, ale też z czasem, który każdego dnia musimy poświęcić na śledzenie notowań czy prognoz inwestycyjnych.
Wiele osób stosuje social trading w celu dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego, co jest również ciekawym sposobem na złapanie nowej perspektywy i doświadczenie podejścia innych inwestorów, którzy być może inwestują w inne klasy aktywów, niż my tradycyjnie. W końcu warto wspomnieć o zalecie związanej z udostępnianiem swoich transakcji. Jest to całkiem atrakcyjny sposób na zwiększenie swoich przychodów. Każdy inwestor korzystający z naszych transakcji musi uiścić z tego tytułu prowizję, która bezpośrednio trafia na nasze konto.
Ryzyko związane ze stosowaniem social tradingu
To, co dla „dostawców” sygnałów i transakcji jest zaletą, dla osób kopiujących należy traktować jako wadę. Dodatkowe koszty, których możemy uniknąć, inwestując samodzielnie. Jeśli jednak jesteśmy w stanie zaakceptować prowizję, nic nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć ulubionych traderów i inspirować się ich zagraniami. Ci jednak nie zawsze zagwarantują nam zysk.
Każdy z nas ma gorszy okres – nawet Ci najlepsi. To, że kiedyś ten inwestor osiągał świetną stopę zwrotu, wcale nie oznacza, że będzie kontynuował swoją passę. Musimy mieć tego świadomość i nastawić się także na kilka stratnych transakcji, za które będziemy musieli zapłacić podwójnie. Pamiętajmy jeszcze o jednej, dodatkowej kwestii. Chcemy na poważnie zająć się tradingiem? Jeśli tak, to jak wyobrażamy sobie nasz rozwój, jeśli będziemy tylko kopiować transakcje od innych? To skuteczne stanie w miejscu w obszarze rozwojowym, co skutecznie w długim okresie zredukuje satysfakcję, ale i zyski związane z tym modelem inwestowania.