Jak nadrobić zaległości szkolne?

Wielu uczniów boryka się z zaległościami szkolnymi, spowodowanymi m.in. nieobecnością na zajęciach bądź problemami z przyswajaniem bieżącego materiału. Istnieje jednak wiele sposobów na ich nadrobienie. Jeśli jesteś ciekawy, jakie sposoby są najskuteczniejsze, to koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Sposoby na nadrobienie zaległości szkolnych

Jedni uczniowie są wzrokowcami, drudzy słuchowcami, a jeszcze inni kinestetykami. Każdy uczeń wyrabia sobie swój własny sposób nauki, który w jego przypadku przynosi rezultaty, lecz aby go wypracować, czasami potrzeba nawet kilku lat. Choć istnieje wiele sposobów na nadrobienie zaległości szkolnych, to nie każdy z nich sprawdzi się jednak w przypadku każdego ucznia, bo każdy z nich posiada swoją własną metodę uczenia się.

Nadrabianie materiału to niełatwe zadanie, któremu trzeba poświęcić dużo swojego wolnego czasu. Czasami wystarczy wyłącznie jeden dzień nieobecności w szkole, aby wpaść w wir zaległości, które później ciężko jest nadrobić. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, warto zastanowić się, jak najskuteczniej i w jak najszybszym czasie nadgonić materiał. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów:

  • korepetycje – nauka pod okiem wyspecjalizowanego korepetytora to jeden z najskuteczniejszych sposobów na nadrobienie zaległości szkolnych. Korepetytor wie, jak poprowadzić zajęcia i przekazać swoją wiedzę w zrozumiały dla ucznia sposób. Korepetycje mogą odbywać się regularnie lub sporadycznie – gdy nastąpi taka potrzeba.
  • Zajęcia dodatkowe z nauczycielem – zdarza się, że zajęcia dodatkowe prowadzą sami nauczyciele szkolni. Co ważne, są one nieodpłatne. W takim przypadku warto skorzystać z takiego rozwiązania i zwrócić się do nauczyciela z prośbą o pomoc. Odpowie on na wszystkie pytania ucznia i pomoże nadrobić zaległości spowodowane np. nieobecnością w szkole.
  • Matematyka to ścisły przedmiot, który wielu uczniom sprawia ogromne problemy. Nic dziwnego, wystarczy opuszczenie jednej szkolnej lekcji, aby mieć problemy ze zrozumieniem bieżącego materiału. Jak je nadrobić? Warto skorzystać z tej strony – https://www.zadania.pl/i-technikum/ksiazka-97/strona-59/zadanie-33688, gdzie uczniowie znaleźć mogą rozwiązania do zadań z podręczników szkolnych. Dzięki temu poznają prawidłowe wyniki zadań, których nie są w stanie rozwiązać samodzielnie.
  • Praca w grupie – uczniowie chcący nadrobić zaległości szkolne często spotykają się w grupie, aby wspólnie popracować nad problemem i sposobem jego rozwiązania. Praca w grupie jest bardzo motywująca i przyjemna, dlatego tak wielu uczniów nadrabia zaległości szkolne właśnie w taki sposób.

Te przedmioty sprawiają uczniom największe problemy

Nie jest zaskoczeniem, że największe trudności uczniowie mają z przedmiotami ścisłymi, takimi jak matematyka, chemia czy fizyka. Duże trudności sprawiają także języki obce. Tak jak w przypadku wszystkich przedmiotów, nieobecność na kilku lekcjach języka obcego, może skutkować problemami ze zrozumieniem bieżącego materiału. Nieobecności w szkole zdarzają się jednak często. Mogą być one spowodowane przypadkiem losowym, bądź chorobą. Każdy uczeń powinien więc wypracować sobie swój własny sposób na nadrobienie zaległości szkolnych. Dla jednych wygodną opcją będą korepetycje pod okiem korepetytora, inni wybiorą samodzielną naukę, a jeszcze inni pracę w grupie.