Zawody przyszłości – w jakim kierunku warto teraz kształcić dzieci?

Wybór przyszłego zawodu to nie lada wyzwanie. Jest to szczególnie trudne dla młodych ludzi, którzy sami nie mają pomysłu na przyszłość lub sprecyzowanych pasji. Zdarza się tak, że to rodzice przejmują wodzę i starają się otworzyć przed dzieckiem kilka dróg kariery. Wtedy w przypadku problemu w podjęciu decyzji, ma ono przed sobą dodatkowe alternatywy.

Zawody przeszłości, czyli czujność na pierwszym miejscu

Nie podlega wątpliwości, że część popularnych niegdyś zawodów po prostu wymarła. Dziś są one już niepotrzebne lub zostały zautomatyzowane, dlatego w tym zakresie zbędna okazała się praca ludzka.

Dobrym przykładem jest tutaj zawód repasatora, czyli osoby, która jeszcze nie tak dawno trudniła się podnoszeniem oczek w rajstopach. Dzisiaj jest to praca zupełnie nieopłacalna, ponieważ już za kilka złotych kupimy nową parę. Z kolei w zamierzchłych czasach najbiedniejsza warstwa społeczna zajmowała się odpłatnym budzeniem ludzi. Obecnie byłby to zawód spisany na straty, ponieważ do porannego wstawania służą nam budziki.

Rodzice wspomagający dziecko w wyborze odpowiedniego zawodu, powinni mieć na uwadze jego przyszłość. Rozsądne wydaje się wybieranie takich ścieżek kariery, które będą sensowne nie tylko w najbliższych latach. Dzisiaj dany zawód może wydawać się nam spełnieniem marzeń potomka i zarazem kopalnią złota, jednak należy zastanowić się, jaka jest jego prognoza na dalszy okres.

Zawody przyszłości, czyli w jakim kierunku warto teraz kształcić dzieci

Na nie mniejszą uwagę zasługują zawody, które dzisiaj jeszcze raczkują lub nie są tak popularne. Nie podlega wątpliwości, że obserwujemy obecnie niesłychaną cyfryzację społeczeństwa. Wszystko sprowadza się do Internetu i urządzeń elektronicznych. Być może warto zadbać o wykształcenie dziecka, które pozwoli mu wkroczyć w ten świat. Z całą pewnością zapotrzebowanie na informatyków, programistów i tym podobnych będzie wzrastało wraz z biegiem lat.

Błędem byłoby pominięcie tak istotnej kwestii, jaką są języki. Jeszcze niedawno osoba znająca jeden język obcy była niezwykle atrakcyjna na rynku pracy. Dzisiaj znajomość języka angielskiego jest traktowana niemal na równi z obsługą komputera. Popularny wśród wymagań pracodawców stał się również niemiecki i rosyjski.

Należy stwierdzić, że znajomość języków obcych na wysokim poziomie zawsze będzie niezwykle pożądana i znacznie ułatwi ścieżkę kariery naszemu dziecku. Obecnie język angielski wydaje się kompletnym minimum, a nauka tych bardziej egzotycznych (np. chiński, japoński) traktowana jest jako ekstrawagancja. Nie podlega jednak wątpliwości, że ich znajomość to niezaprzeczalny atut.

Rozwój dziecka jest równie ważny!

Zagwarantowanie dziecku odpowiednich predyspozycji zawodowych, szczególnie tych wielotorowych, to bardzo ważna kwestia. Jednak nie mniej istotny jest sam rozwój dziecka. Mowa tu o kształtowaniu w potomku zdolności interpersonalnych, myślenia analitycznego, samodyscypliny. To równie ważne cechy, które należy rozwijać i pielęgnować już od najmłodszych lat.

Warto także zadbać o to, aby dziecko posiadało umiejętność przystosowania do zmian i wiarę we własne możliwości. Niezaprzeczalnie wiedza oraz specjalizacja w konkretnej dziedzinie są bardzo ważne, warto jednak być przygotowanym na ewentualne zmiany na rynku pracy. Poczucie osobistego wpływu na wydarzenia w naszym życiu i gotowość do podejmowania wyzwań to umiejętności, które są bezcenne – zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Choć brzmi to banalnie, praca nad poczuciem wartości naszego dziecka jest procesem trwałym, systematycznym, wymagającym świadomości ze strony rodzica.

Wiadomo, że rodzice zawsze chcą dla swojego ukochanego dziecka jak najlepiej. Pragną dać mu wiele możliwości rozwoju, jednak należy przy tym zachować zdrowy rozsądek. Nie starajmy się bezwzględnie kształcić dziecka na lekarza, prawnika czy programistę, jeżeli ono samo tego nie chce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *