Kilka zasad produktywności dla wiecznie zabieganych

Jeśli nieustannie brakuje ci czasu i jednocześnie ciągle masz w głowie listę niezrealizowanych spraw to znak, że należy wprowadzić kilka zmian w życiu.

Czym jest produktywność?

Produktywność to taki stan, kiedy możemy osiągnąć dużo przy stosunkowo małym nakładzie czasu pracy. Najprościej więc mówiąc, chodzi o to, żeby pracować mądrze a nie długo. Jest bardzo wiele osób, które zostały wychowane w kulcie pracowitości. Te osoby podobnie jak ich rodzice pracują bardzo dużo, mało śpią i ciągle są zmęczone. Jednocześnie takiemu pracowitemu życiu towarzyszy frustracja związania z niskimi efektami i niewystarczającymi zarobkami. Jeśli ten problem dotyczy również ciebie to znak, że powinieneś w prowadzić w życie poniższe zmiany.

Planuj zadania

Jest niezmiernie ważne, aby pracować według wcześniej stworzonego planu. Warto go robić wieczorem, dzień wcześniej. W planie dnia zawieramy tylko 3-4 ważne dla nas duże zadania. Nie ma sensu planować więcej, bo sama ilość nas przytłoczy a nieprzewidziane okoliczności i tak sprawią, że nie uda się wykonać na przykład 10 dużych zadań. Pamiętaj o tym, że organizm pozwala na 6-7 godzin naprawdę efektywnej pracy. Działanie ponad to a zwłaszcza bez uwzględnienia przerw nie przynosi pożądanych rezultatów. Opracowując plan z góry szacuj ile zajmie dane zadanie i daj sobie na nie czas nieco dłuży. W planie należy także uwzględniać posiłki, dojazdy i inne czynności, które zajmują czas. Oprócz planowania ważne jest także by po fakcie ten plan weryfikować. Warto mierzyć ile faktycznie zajęło nam dane zadanie i jeśli trwało dłużej niż zakładaliśmy w przyszłości trzeba to uwzględniać.

Rozpraw się z rozpraszaczami

W obecnych czasach mamy bardzo dużo czynników rozpraszających. Dotyczy to szczególnie osób pracujących przy komputerze. W efektywnej pracy chodzi natomiast o to, żeby być maksymalnie skupionym. Ogromnym złodziejem czasu jest obecnie Internet. Aby się o tym przekonać warto na jakiś czas zainstalować sobie program do mierzenia czasu taki jak na przykład RescueTime. Dzięki niemu dowiemy się jak dużo czasu dziennie jesteśmy na portalach społecznościowych, ile oglądamy filmy, jak często niepotrzebnie sprawdzamy pocztę. W czasie pracy twórczej trzeba, więc walczyć z takimi rozpraszaczami. Najlepiej w ogóle wyłączyć telefon albo korzystać z trybu samolotowego. Pracując przy komputerze dobrze jest wyłączyć przeglądarkę a jeśli jest niezbędna do pracy to można blokować konkretne strony.

Deleguj zadania

Gdy ciągle brakuje ci czasu, przejrzyj całą swoją listę zadań oraz pomyśl o działaniach, na które brakuje ci czasu. Bardzo dużą część z nich da się delegować. Delegować można nieodpłatnie na przykład dzieląc się obowiązkami domowymi z żoną i dziećmi. Można też delegować płatnie zlecając na zewnątrz obsługę księgową, graficzną, sprzątającą. Jeśli za dużo czasu spędzasz w kuchni a wolałbyś mieć go więcej na pracę możesz zamawiać catering dietetyczny.

Odpoczywaj i miej czas na przyjemności

Osoby zapracowane, gdy słyszą o odpoczynku czy urlopie od razu negują takie pomysły a to duży błąd. W pracy twórczej niezbędne są przerwy. Na przykład w technice pomodoro, co 25 minut pracy robimy 5 minut przerwy. W tym czasie trzeba odejść od komputera, poruszać się albo wyjść na balkon. Aby być efektywnym nie można się przepracowywać. Powinien być jasno określony czas na pracę i sfera czasu wolnego. Po pracy należy odciąć się od spraw zawodowych i zająć czymś przyjemnym na przykład hobby. To właśnie wtedy, gdy jesteśmy wypoczęci, wyspani, zadowoleni mamy szansę w pracy osiągać więcej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *