7 skutecznych metod nauki języka obcego

Nauka języka obcego kojarzy się często z godzinami spędzonymi w szkole językowej i mnóstwem wydanych pieniędzy, a niejednokrotnie rezultat jest daleki od naszych oczekiwań. Aby skutecznie i szybko nauczyć się języka, samo uczęszczanie na lekcje nie wystarczy. Praca nam naszymi umiejętnościami językowymi zaczyna się tak naprawdę dopiero wtedy, gdy wychodzimy z zajęć. Sprawdź, co zrobić, aby opanować komunikatywnie dowolny język obcy w kilka miesięcy i to bez konieczności ponoszenia kosztów drogich prywatnych lekcji z lektorem.

1. Ucz się systematycznie.

Brzmi to może nieco banalnie, ale niestety większość osób zapomina o tej prostej zasadzie. Jeśli chcesz opanować język obcy, musisz poświęcić na naukę, chociaż kilka minut każdego dnia. Badania wykazały, że znacznie lepsze rezultaty osiągają osoby, które codziennie przez 10 minut powtarzają nowe słówka lub uczą się nowej zasady gramatycznej, aniżeli ci uczniowie, którzy poświęcają na naukę całą godzinę, ale zaledwie 2-3 razy w tygodniu. Warto więc wstać codziennie kwadrans wcześniej i poświęcić ten czas na powtórzenie nowych zagadnień językowych.

2. Wykorzystuj maksymalnie swój czas.

Pracujesz, masz wiele obowiązków w domu i nie często brakuje Ci czasu na dodatkowe zajęcia, takie jak nauka języka? Nie rób tak zwanych pustych przebiegów, a okaże się nagle, że masz mnóstwo czasu na doskonalenie swoich umiejętności językowych. Pomyśl, ile czasu każdego dnia spędzasz w tramwaju, autobusie, pociągu czy samochodzie- może warto go sensownie wykorzystać? Pomoże Ci w tym smartfon i słuchawki. Warto każdego dnia w drodze do pracy czy na uczelnię słuchać dialogów lub słówek. Bardzo szybko zauważysz rezultaty.

3. Zmuś umysł do wysiłku.

Zmień język w telefonie i komputerze na ten, którego się uczysz. W ten sposób Twój umysł będzie nieustannie zmuszany do wysiłku. Obcując wiele razy każdego dnia z językiem, nauczysz się mnóstwa rzeczy mimochodem, zupełnie automatycznie i skutecznie zapiszesz je w swojej pamięci na długo.

4. Ćwicz przy muzyce, gotuj z radiem.

Chodzisz na siłownię, a może biegasz? Wiele osób ćwiczy przy muzyce- zadbaj, aby Twoja playlista, była w języku, który chcesz opanować. Warto też ustawić sobie radio internetowe po angielsku, niemiecku, włosku czy w innym języku, nad którym aktualnie pracujesz i słuchać go podczas wykonywania codziennych domowych obowiązków jak sprzątanie, czy gotowanie.

5. Pisz w języku obcym.

Prowadzisz dziennik, zapisujesz ważne sprawy w kalendarzu? Świetnie- od dziś zacznij to robić w języku obcym. Nie ważne, na jakim poziomie jest aktualnie jego znajomość, zacznij od prostych równoważników zdań, w miarę, jak będziesz robić postępy, rozwiniesz nieco swoje zapiski.

6. Oglądaj filmy obcojęzyczne.

Miły wieczór spędzony przy filmie może stanowić duży krok naprzód w nauce języka. Poszukaj filmów w oryginale i oglądaj je raz w tygodniu. Jeśli w kinie grają akurat film, w języku, którego się uczysz, koniecznie się na niego wybierz. Oczywiście w wersji bez dubbingu.

7. Poznawaj ludzi.

Kontakt z żywym aktualnym językiem jest nieodzowny. Aby sobie go zapewnić, nie musisz wcale opłacać native speakera. Z pomocą przychodzą media społecznościowe. Nawiązuj kontakty z obcokrajowcami na portalach takich jak Facebook czy Instagram- zacznij od komentowania postów innych użytkowników. Zobaczysz, że z czasem zyskasz nie tylko umiejętności językowe, ale i wielu nowych przyjaciół.

Otaczaj się językiem obcym każdego dnia, na różne sposoby- to sprawi, że Twój umysł całkowicie się w nim zanurzy i z dnia na dzień będzie mu się wydawać bardziej naturalny. Nie bój się popełniać błędów. Staraj się wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję do konwersacji w obcym języku, zarówno pisemnej, jak i ustnej. Naukowcy dowiedli, że właściwie każdego języka obcego można nauczyć się w stopniu co najmniej komunikatywnym w ciągu zaledwie 6 miesięcy. Ty również możesz to osiągnąć, warto zainwestować w swój rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *