Pałki do perkusji – jak je dobrać?

Perkusja to instrument, który niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Można powiedzieć, że zyskała sobie ona tak wielką popularność głównie ze względu na koncerty rock’owe. To właśnie podczas nich perkusiści dawali popis swoich nietuzinkowych umiejętności.  Sprawiło to, że coraz więcej młodych osób decydowało się na rozpoczęcie nauki gry właśnie na tym instrumencie. Oczywiście konieczne były nie tylko lata wytrwałych treningów, ale przede wszystkim odpowiednie wyposażenie. Pałki do perkusji są nieodłącznym atrybutem każdego muzyka. Jednak jak je odpowiednio wybrać?

Pałki do perkusji – jaki materiał jest najlepszy?

Obecnie producenci pałek do perkusji oferują ich różnorodne modele i odmiany. Jednym z ważniejszych parametrów w momencie, kiedy wybierani pałki dla siebie, jest materiał. Możemy wyróżnić pałki wykonane z:

  • hikory – drewno to jest niezwykle wytrzymałe oraz elastyczne. Idealnie sprawdzi się ono jako materiał pałek dla początkującego perkusisty.
  • klon – jest to drewno o wiele lżejsze i bardziej miękkie niż hikora. Pałki te będą wiec nieco mniej odporne.
  • hornwood – to bardzo twarde i egzotyczne drewno.
  • grab – to drewno twarde i lekkie. Pałki do perkusji z tego materiału nie będą brzmieć wysoko jak np. pałki z klonu.
  • dąb – pałki wykonane z drewna dębowego dedykowane są profesjonalistom. Są one trwałe i wyjątkowo wytrzymałe.
  • tworzywa sztuczne – to materiał idealny na pałki dla amatorów. Nie są one wytrzymałe, a także dają zupełnie inne brzmienie. Nie pochłaniają wilgoci, więc po dłuższej grze mogą zacząć ślizgać się w dłoniach.

Pałki do perkusji – jaki rozmiar wybrać?

Pałki do perkusji różnią się między sobą także pod względem rozmiaru. Zwykle producenci dążą do jak największego indywidualizmu swoich pałek, więc typowe oznaczenie np. 5A u jednego z nich, może mieć inne parametry niż u drugiego. Tak naprawdę grubość pałek determinuje dźwięki, jakie będzie można uzyskać przy ich pomocy. Wobec tego ten parametr jest personalnym aspektem wyboru.

Główka pałki do perkusji

Główka pałki do perkusji jest jej ostatnim, znaczącym elementem. To właśnie one pozwalają na zachowanie balansu i odpowiednich proporcji pełnego brzmienia. Warto jednak zaznaczyć, że kształt, a także materiał wykorzystany do produkcji główki pałki uzależniony jest od kreatywności producenta. Warto jedna poświecić większą uwagę główkom drewnianym niż nylonowym. To one są o wiele bardziej wytrzymałe, a także pozwalają na wydobycie z perkusji najlepszych dźwięków. Tak więc to pałki z drewnianymi główkami są częściej polecane.