Coraz popularniejszym środkiem płatniczym stają się kryptowaluty. Aktualnie są one traktowane jak pełnoprawna klasa aktywów. Nie ma się co dziwić, że coraz więcej osób chce poznać ich świat od środka. Niestety jak wszystko posiadają jeden minus. Ich jedynym problemem jest fakt, iż nie posiadają często odpowiednich zabezpieczeń, w związku z czym użytkownicy mogą paść ofiarą hackerów. Jednak wiele firm wpadło na pomysł, jak temu zapobiec. Zaprojektowano i stworzono portfele sprzętowe. Co to jest, jak z nich korzystać, a przede wszystkim, jaki wybrać? To najczęstsze pytania, na które odpowiedzi znajdują się w dalszej części.
Czym są są portfele sprzętowe?
W wielkim skrócie są to urządzenia wspomagające zarządzanie kluczami prywatnymi. Niewielkie urządzenia zaprojektowane do ochrony kluczy prywatnych oraz podpisywania transakcji. Posiadają dedykowane oprogramowanie open source pozwalające nie tylko na ochronę ataków hakerskich, ale także na zarządzanie środkami dzięki aplikacji, co w dzisiejszych czasach jest ważne dla każdego użytkownika w codziennym życiu. Pierwsze wersje powstałe w 2014 roku wyposażone były jedynie w łączenie za pomocą kabla USB. Nie bez powodu zyskały one miano najbezpieczniejszych portfeli kryptowalutowych, a także cieszyły się ogromną popularnością. Najnowsze wersje posiadają możliwość bezprzewodowego łączenia za pomocą Bluetooth, dzięki czemu można płacić za ich pomocą w sklepach i lokalach stacjonarnych. Portfele sprzętowe wykorzystują nie tylko inwestorzy długoterminowi, ale także zwyczajni użytkownicy, którym zależy na wygodnych płatnościach krytpowalutowych.
Plusy korzystania z portfeli sprzętowych:
- Wysoki poziom zabezpieczenia – posiadają silne zabezpieczenia, które w połączeniu z kodem PIN nie mają szans na przechwycenie przez hackerów. Dodatkowo przy zgubieniu portfelu możemy odtworzyć klucze na innym urządzeniu, a stracony przedmiot staje się bezużyteczny.
- Kopia zapasowa – przy pierwszym uruchomieniu generuje nam się kod złożony z 24 lub 12 słów kluczowych, które można w późniejszym czasie rozszerzyć za pomocą hasła, które mogą być użyte do odzyskania kryptowalut za pomocą innego oprogramowania. (UWAGA: Portfele kupuj tylko z zaufanych i oficjalnych stron producenta).
- Połączenie z aplikacją mobilną – dzięki temu mamy swobodny i wygodny dostęp do naszych środków oraz możemy dokonywać płatności w stacjonarnych obiektach.
- Idealne rozwiązanie dla osób wchodzących w świat kryptowalut – jest to sprawdzony sposób na uniknięcie podstawowych błędów poprzez niedoświadczonych.
- Różnorodność – obecnie możemy przechowywać w portfelach sprzętowych, nie jedną, a kilkaset różnych kryptowalut.
Najlepsze portfele sprzętowe na rynku:
Na rynku funkcjonuje wielu różnych producentów portfeli sprzętowych, jednak największą popularnością cieszą się firmy Ledger oraz Trezor, którze wprowadzają ciągle wiele ulepszeń oraz udogodnień dla użytkowników.
- Ledger Nano S – portfel flagowy, wyprodukowany przez francuską firmę. Jego zdecydowanie najlepszą cechą jest wygląd, który przypomina pendrive. Jest mały i zgrabny, dzięki czemu możemy go mieć zawsze przy sobie. Miłym dodatkiem jest wyświetlacz. Posiada on także dwa przyciski służące do nawigacji oraz zatwierdzania, a także port USB. Słynie on jednak nie ze swojego wyglądu, a z dużej ilości altcoinów, które obsługuje. Firma niedawno wprowadziła także wersję Ledger Nano X, wykorzystujący chip Secure Element, którego dodatkowym atutem jest wykrywanie wirusów, dzięki czemu możemy czuć się bezpiecznie i nie przejmować naszymi walutami.
- Trezor – portfel wyprodukowany przez producenta, który uznawany jest za najbardziej zaufanego na rynku, czyli SatoshiLabs – firmę pochodzącą z Czech. Tutaj mamy styczność z jawnym kodem źródłowym, dzięki czemu każdy ma dostęp do udoskonalenia go. Od swojego konkurenta różni się przede wszystkim wyglądem. Jest on nieco większy, dzięki czemu posiada także większy wyświetlacz. Posiada także jak swój poprzednik dwa przyciski oraz port USB. Zdecydowania wyróżnia się on na rynku większą ilością funkcji nieobsługiwanych przez inne portfele. Firma stale się doskonali i ulepsza swoje portfele. Jednym z ulepszeń jest fakt, iż Trezor nie posiada preinstalowanego oprogramowania, a jedynie to pobierane przy pierwszym uruchomienia od producenta, co daje ogromne bezpieczeństwo.
- Bitlox – mniej popularny portfel niż wyżej wymienione, jednak nie gorszy. Jego wygląd przypomina kartę kredytową. Umieszczony w nim wyświetlacz e-ink, nie wymaga dużej mocy. Jego mniejsza renoma jest spowodowana tym, że niestety obsługuje tylko jedną kryptowalutę – bitcoina. Producent oferuje nam długą gwarancję. Jest to okres aż pięciu lat.
Jakie urządzenie wybrać?
Wybór naszego portfela sprzętowego powinniśmy przemyśleć i dobrać do naszych wymagań. Jeśli zależy nam tylko i wyłącznie na bitcoinie, a w przyszłości nie planujemy także innych walut powinniśmy skupić się na Bitloxie. Jest on niewielki i poręczny, a przede wszystkim zyskujemy długi czas gwarancji. Jeśli jednak potrzebujemy czegoś, co obsłuży więcej kryptowalut, powinniśmy rozważyć Ledger lub Trezor. Różnice są głównie estetyczne. Pierwszy z nich zapewnia nam dyskrecję, z kolei drugi jest wygodniejszy w użytkowaniu, jednak mocno rzuca się w oczy. Oba urządzenia mogą obsłużyć ponad setkę różnych kryptowalut, a łatwość użytkowania jest praktycznie taka sama. Także jak widać, wszystko zależy od naszych upodobań estetycznych.
Na co uważać przy zakupie portfela sprzętowego?
Przede wszystkim pamiętajmy, że portfele sprzętowe należy kupować tylko u producenta. To on zapewni nam bezpieczeństwo oraz gwarancję. Sprzęt z niepewnego źródła może być zawirusowany lub pozwoli poprzedniemu właścicielowi na dostęp do naszych środków.
Portfele sprzętowe są zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na przechowywanie naszych kryptowalut. Jeśli posiadamy duże środki tego typu, powinniśmy zainwestować w to urządzenie, aby ich szybko nie stracić, a także cieszyć się wygodą użytkowania. Także zainwestowane kilka euro, na pewno nam się zwróci, a my będziemy mogli spać spokojnie, wiedząc, że nasze środki są bezpieczne.