Jak przygotować się do napisania pracy dyplomowej?

Zwieńczeniem kilkuletnich studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich jest praca dyplomowa oraz jej obrona. Często jednak przystępując do jej sporządzania, możemy natrafić na przeszkody, które skutecznie odbiorą nam motywację do dalszego działania. Jak poprawnie przystąpić do pisania pracy dyplomowej i o czym należy pamiętać w trakcie jej przygotowania?

Zobacz, co Cię naprawdę interesuje

Nawet jeżeli ogólny program studiów był interesujący i nauka przychodziła z łatwością, to na pewno są obszary, które wydawały nam się ciekawsze i przystępniejsze. Właśnie na tych rejonach powinniśmy się skupić, by poszukiwanie źródeł oraz dalsze zgłębianie wiedzy nie okazało się zmorą. Uszeregujmy przedmioty oraz wykłady w trzech grupach: takie, które z pewnością nam nie przypadły do gustu, te, które są nam obojętne oraz takie, które były dla nas najprzyjemniejsze. Na tej podstawie wyodrębnimy obszary, z którymi nie chcemy mieć styczności oraz te, z którymi możemy pracować przy pisaniu pracy dyplomowej.

Przemyśl wybór promotora

Równie ważnym wyborem, co decyzja na temat obszaru badawczego, jest określenie swojego promotora. Pamiętaj, że promotor to nie tylko wykładowca akademicki – w tym wypadku to będzie Twój opiekun, swoisty anioł stróż. Jego zadaniem jest wsparcie swoją wiedzą, doświadczeniem, a także trafną diagnozą problemu. Będziesz współpracować ze swoim promotorem, dlatego wybierz osobę, która nie tylko pokrywa się kompetencjami z Twoim tematem, ale również cechuje się sumiennością, rzetelnością i odpowiedzialnym podejściem. Nie ma bowiem nic bardziej stresującego niż maile bez odpowiedzi i nieodebrane telefony w sytuacji, gdy potrzebować będziesz wsparcia lub porady.

Sprawdź dostępność źródeł i bibliografii

Po wyborze tematu i promotora upewnij się, że będziesz mieć dostatecznie dużo materiałów do przerobienia. Spora ilość wartościowej literatury pomoże Ci przygotować bardzo dobrej jakości pracę dyplomową, która praktycznie sama Cię obroni przed komisją egzaminacyjną. Dwie, trzy książki lub kilka artykułów internetowych może obniżyć wartość merytoryczną pracy, a co za tym idzie – obrona może być nieco trudniejsza. Lepiej zawczasu skompletować katalog źródeł, nie ograniczając się wyłącznie do jednego autora czy typu literatury, by przez następne miesiące nie szukać gorączkowo argumentów popierających nasze badania lub stwierdzenia.

Podziel całość pracy na etapy i trzymaj się wyznaczonych terminów

Pierwsze chwile pracy z promotorem będą polegać na rozplanowaniu pracy dyplomowej – zostaniemy poinformowani o tym, do kiedy należy złożyć ostateczną wersję pracy i jak ona ma wyglądać. Warto przy tej okazji ustalić sobie plan pisania: całość podzielić na rozdziały, a z rozdziałów wydzielić podrozdziały. Każdy taki etap opatrujemy nieprzekraczalnym terminem, który przedkładamy promotorowi celem weryfikacji. Dzięki takiemu zabiegowi mamy pewność, że pracę będziemy sporządzać systematycznie i z należytą starannością, tym samym unikniemy pisania pracy „na żywioł”, na kilka dni przed ostatecznym terminem.

Pamiętaj o odpoczynku i czasie wolnym

Życie tylko i wyłącznie pracą dyplomową na pewno nie wpłynie na polepszenie jakości pracy. Dla higieny umysłu i własnego dobrego samopoczucia oderwij się od czasu do czasu od pracy i zajmij się rozrywką. Wyjście ze znajomymi do kina, partia kręgli, uprawianie sportu – wszystko to z pewnością pomoże Ci się odprężyć i odświeżyć myśli. Człowiek wypoczęty, nieprzemęczony jest o wiele bardziej produktywny od osoby mechanicznie wykonującej jedno i to samo zadanie przez wiele godzin, dlatego warto poświęcić się swoim pasjom. Zobaczysz, jak dobrze będzie Ci się pracować następnego dnia, gdy dziś, po kilku dniach pisania, obejrzysz lekką komedię czy wybierzesz się na przejażdżkę rowerową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *