Jak nagrać interesujący podcast?

Jak nagrać podcast

W czasach kiedy ta forma staje się popularniejsza coraz więcej twórców może zastanawiać się jak nagrywać podcasty. Aby nasz materiał był interesujący, musi spełniać pewne kryteria. Nie wystarczy samo nagrywanie podcastu, trzeba najpierw przemyśleć kilka rzeczy, by materiał stał się wartościowy i wnosił coś do życia odbiorcy.

Jak nagrać podcast

Na początku warto zastanowić się, jaką tematykę chcemy poruszać. Zakres jest naprawdę szeroki – w internecie możemy znaleźć podcasty na prawie każdy temat, od tych kryminalnych, na komediowych kończąc. Oprócz tego dobrze jest najpierw przyjrzeć się tym najpopularniejszym twórcom – co sprawia, że osiągnęli taki sukces? Jednym z najbardziej znanych na świecie podcasterów jest Joe Rogan. Od ponad dziesięciu lat prowadzi on swój podcast.

Jego odcinki są długie, czasem nawet wielogodzinne. Zaprasza do nich różnych gości, niekiedy bardzo znanych i szanowanych, jak chociażby Elon Musk. Joe Rogan zyskał renomę już wcześniej, kiedy zajmował się komentarzem sportowym, występował jako komik, a także jako prezenter telewizyjny. Liczba wypuszczonych przez niego odcinków przekroczyła tysiąc i wciąż pojawiają się kolejne.

Jeśli planujesz nagrywać swoje podcasty, koniecznie sprawdź kurs „Własny podcast – od nagrania do publikacji” autorstwa StrefyKursów. Zdecowanie plecamy!

Kurs Własny podcast od A do Z

Sprawdź kurs „Własny podcast – od nagrania do publikacji”

Podcasty w Polsce

W Polsce z kolei największą popularność na YouTube osiągnął Dwóch Typów Podcast. Prowadzony jest przez dwójkę youtuberów, którzy już wcześniej posiadali swoje kanały. Ich podcast również ma dosyć długie odcinki – z reguły jest to około półtorej godziny. Innymi znanymi w Polsce podcastami są: Tu Okuniewska, podcast w tematyce komediowej o Polce, która mieszka na Islandii (oprócz tego nagrywa serię Moje przyjaciółki idiotki, w której opowiada o sercowych perypetiach swoich oraz piszących do niej słuchaczy); Imponderabilia, w którym autor zaprasza na długie rozmowy, bez cięć, różnych gości, chociażby polityków, aktorów, muzyków; Kryminatorium – podcast kryminalny, gdzie autor przedstawia sylwetki morderców i różne sprawy kryminalne.

Nagrywanie podcastu

Zatem zadając sobie pytanie jak nagrać podcast, warto przyjrzeć się tym najpopularniejszym twórcom i wziąć z nich przykład. Podstawą będzie regularne wypuszczanie odcinków oraz montowanie ich w podobnej długości. Lepiej sprawdzają się podcasty dłuższe, co widać na przykładach różnych twórców. Odbiorca włączający taki materiał często puszcza go jako tło do innych czynności – jazdy tramwajem, uprawiania sportu, gotowania, dlatego przełączanie co dziesięć minut na kolejny odcinek byłoby uciążliwe.

Do dobrego podcastu potrzebny jest albo charyzmatyczny autor, albo wartościowi i ciekawi goście, jeżeli nie nagrywamy podcastu sami. Odbiorca będzie miał kontakt z materiałem tylko poprzez jeden zmysł, więc największą rolę odgrywać będzie dźwięk. Jeżeli nie zatrzyma on słuchacza, to nic innego tego nie zrobi. Zatem dobrze jest zapamiętać te najważniejsze zasady i trzymać się ich, jeżeli chcemy by nasz podcast był interesujący i przyciągał coraz większe grono odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *