Jak nosić wąsik by dobrze się prezentować plus bonus jak go pielęgnować?

Ten wąsik, ach ten wąsik – śpiewał kiedyś Ludwik Sempoliński, parodiując Adolfa Hitlera, przez co musiał się ukrywać przed okupantem. W piosence wymienia także Chaplina głośno pytając odbiorcę, który światu więcej dał. I rzeczywiście słynny wąsik był w ówczesnych latach, czyli latach 40-tych popularny, ale później zastąpiły go inne formy szersze czy bardziej sumiaste. Dziś wąsik powraca do łask. I pytanie brzmi: jak go nosić, by dobrze się prezentował, jaki rodzaj wąsa wybrać?

Modne wąsy to takie, które dopasowane są do twojej twarzy

Jest wiele rodzajów wąsów, które zaczerpnęły swoją nazwę od jej słynnych posiadaczy. Jakich znasz słynnych wąsaczy? Czy ich wąsy będą pasować i Tobie? Wąsy typu Zorro to dość cienkie wąsy, które tworzą charakterystyczny kształt. Zaczynają się tuż przy nosie i tworzą dwa cieniutkie półksiężyce sięgające aż do ust. Mężczyźni, którzy chcą uzyskać wąsy, które same się układają wybierają lampshade. Zaczynają się przy nosie i rozszerzają w kierunku ust, tworząc kształt trójkąta. Są geste, ale i nie przesadzone. Wąsy typu Einstein są bardziej proste i zachodzą na usta. Wąsy typu ołówek składają się z dwóch cienkich i opadających linii i podobnie jak lampshade nie trzeba ich szczególnie stylizować. Dla odważnych są Wasy typu Zappa, Asterix albo Dali.

Te pierwsze są grube i opadają w dół. Drugie także opadają, ale są długie na końcach i tworzą jakby odwróconą podkowę. Z kolei wąsy dali to charakterystyczne cienkie wąsy wystylizowane woskiem i wyciągnięte maksymalnie do góry. Z takich ekscentrycznych wąsów można wybrać jeszcze te typu English mustache, gdzie długie wąsy wyciąga się maksymalnie, tworząc proste cienkie końcówki z dwóch stron. Wąsy z lekko zawiniętymi do góry końcówkami to oczywiście te a la Watson. Panowie o owalnej twarzy mogą pozwolić sobie na wszystko. Mężczyźni o twarzy trójkątnej wybierając wąsy powinni złagodzić rysy. Przy twarzy prostokątnej trzeba skrócić optycznie twarz i zmniejszyć kanciaste rysy. Dla twarzy okrągłej najlepsza będzie broda szpiczasta i wąski lekko opadające. Istotne znaczenie przy doborze wąsów ma szerokość ust. W przypadku wąskich nie należy wybierać zbyt szerokich,a przy wydatnej górnej wardze można pozwolić sobie na bujniejsze wąsy.

Jak zapuszczać wąsy i jak je przycinać?

Oczywiście zapuszczanie wąsa to prosta sprawa, bo po prostu należy się nie golić. A tak zupełnie poważnie wąsy warto zapuszczać na początku razem z brodą, aby meszek nie wyglądał dziwnie. Po jakichś trzech tygodniach powinny one nabrać gęstości. Wtedy można zacząć je pielęgnować przy użyciu olejku do brody, który nada się rzecz jasna także do wąsów. Odżywi je, doda im blasku i odpowiedniego poziomu nawilżenia. Wtedy można już zgolić pozostałą część zarostu z twarzy i pozostawić same wąsy. Jeśli używasz maszynki na żyletki, oczywiście musisz mieć pod ręką wkład do maszynki do golenia w postaci żyletek. Zapas pozwoli Ci dbać o odpowiednią długość wąsów i ich szerokość, ale i golenie brody na gładko. Wkład do maszynki wykonany jest z metalu nierdzewnego, najczęściej stali chirurgicznej. Można wybrać modele z paskami nawilżającymi z olejkiem lawendowym i aloesem pasujące do określonego typu maszynek do golenia. Wąsy możesz przycinać też przy użyciu nożyczek, aby poprawić ich kształt, czy przyciąć końcówki.

A może wąsy z brodą?

Ciekawym wyborem może być pozostawienie gęstej brody i jej połączenie z wąsami. W tym przypadku trzeba dbać zarówno o przycinanie wąsów, jak i brody. Najlepiej sprawdzi się trymer do wąsów i brody. Ma on wymienne nasadki, dzięki temu można dopasować długość zarostu do swoich preferencji. Warto stosować też kartacz do body i olejek do brody, bo dzięki temu można uniknąć widocznych podrażnień skóry.

Jak pielęgnować wąsy, by dobrze się prezentowały?

Poza olejkiem do brody stosowanym też na wąsy warto wybierać wosk do wąsów i brody. Jeśli chcesz je podkręcić czy też wyprostować w sposób teatralny, to taki kosmetyk będzie niezbędny. Poprawi wygląd wąsów, zagwarantuje mocny chwyt, a ponadto ma bardzo przyjemny zapach.

Listopad to dobry miesiąc na zapuszczenie wąsów, bo dzięki temu można zwrócić uwagę na ważny problem, jakim jest rak jąder i prostaty w ramach akcji Movember. Niemniej jednak oprócz nagłaśniania w ten sposób badań profilaktycznych można po prostu zmienić swój image i wyglądać świetnie.