Gasnące latarnie uliczne w nocy – przypadek? 

Oświetlenie uliczne odgrywa niebagatelną rolę w naszym życiu codziennym. Dobrze oświetlona ulica  czy zwykły chodnik są gwarancją bezpieczeństwa każdego użytkownika ruchu po zmroku. Niesprawne  lampy uliczne mogą być ogromnym utrudnieniem i przyczyną różnych sytuacji awaryjnych na drodze. 

Czasami latarnie uliczne nagle gasną. Dlaczego tak się dzieje, czy jest to przypadek, zła instalacja czy  może kiepska jakość latarni? Pominiemy tutaj fenomen SLI (Street Light Interface – interferencja lampy  ulicznej), czyli zjawisko gaśnięcia lamp podczas przechodzenia koło niej danej osoby, zwanej potocznie  sliderem. Jest to zjawisko natury psychicznej i nie zostało potwierdzone żadnymi badaniami, żeby były  osoby będące w stanie zapalać lub gasić oświetlenie uliczne sama swoją obecnością w pobliżu latarni.  Gaśnięcie latarni ulicznych spowodowane jest jedynie budową lamp oraz procesami zachodzącymi  podczas emisji przez nie światła. 

Czemu latarnie uliczne gasną?

Nagłe i niespodziewane wyłączenie oświetlenia latarni ulicznej ma miejsce w przypadku latarni WLS  (wysokoprężna lampa sodowa). Wolna od przypadkowych włączeń jest natomiast lampa uliczne LED.  Czemu więc dotychczas stosowane lampy WLS gasną? Przyczyną gaśnięcia latarni ulicznych jest  naturalne starzenie się lamp WLS. Podczas eksploatacji latarni sodowej dochodzi w niej do naturalnego  ubytku emitera z elektrod oraz sody z przestrzeni wyładowawczej. W ich wyniku dochodzi do wzrostu  napięcia na latarni, co powoduje, że statecznik przestaje mieć zdolność stabilizowania wyładowania i  następuje zgaśnięcie lampy. Gdy lampa ostygnie, światło ponownie się zapala. Latarnia taka może więc  cyklicznie zapalać się i gasić.

Bezpieczne latarnie uliczne LED

Czy jest sposób na zabezpieczenie się przed niespodziewanymi włączeniami latarni ulicznych?  Najprostszym sposobem jest wymiana tradycyjnego oświetlenia ulicznego na nowoczesne lampy  uliczne LED. Oświetlenie ledowe poza faktem, że ryzyko nagłego jej wyłączenia jest nieporównywalnie  mniejsze, posiada szereg innych zalet i przewag nad tradycyjnymi lampami ulicznymi. Przede  wszystkim lampy led są lampami energooszczędnymi, a ich eksploatacja przynosi duże oszczędności w  zużyciu energii.

Koszty użytkowania lamp LED są o około 70% niższe niż w przypadku lamp sodowych.  Lampy uliczne LED to także lampy emitujące światło o doskonałych parametrach, gwarantujących  dobrą widoczność na drodze i bezpieczeństwo. Latarnie LED posiadają szerokie widmo świecenia, co  daje lepszy kontrast, wyraźniejsze różnice w kolorach i lepszą widoczność w danym obszarze.

Latarnie uliczne LED

Lampy uliczne wykonane w technologii LED to lampy o wysokiej żywotności i dużej trwałości.  Żywotność lamp LED jest co najmniej dwukrotnie większa niż w przypadku lamp sodowych.  Oświetlenie LED charakteryzuje się lepszą wydajnością przez zdecydowanie dłuższy czas niż tradycyjne  oświetlenie uliczne. Latarnie LED zapewniają lepszą widoczność niż lampy sodowe przy mniejszej ilości  lumenów. Latarnie uliczne LED mają jedynie jeden minus w stosunku do lamp sodowych. Mianowicie  jest to wyższy koszt zakupu i instalacji oświetlenia ledowego.

Wziąwszy jednak pod uwagę wszystkie  zalety oświetlenia LED, jego trwałość i bezawaryjność, jest to i tak opłacalna inwestycja, która w  perspektywie czasu okazuje się niezwykle korzystna finansowo dla każdego samorządu czy wspólnoty  mieszkaniowej, które zdecydują się na unowocześnienie oświetlenia ulicznego na swoim terenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *