10 zaskakujących ciekawostek o wodzie

 

Dostęp do czystej wody pitnej to coś, co jak mniemam, ma każdy, kto czyta ten artykuł, jednak nie każdy potrafi to docenić. Pewne rzeczy, które są w naszym życiu od urodzenia, po prostu wydają nam się tak naturalne, że nie wyobrażamy sobie nawet, iż mogłoby ich nie być. Dopiero kiedy na kilka godzin z jakiegoś powodu z kranu nie leci życiodajny płyn, uświadamiamy sobie, jak wielkim szczęściem jest mieć wodę na zawołanie. Oto kilka faktów na temat wody, które mogą dać Ci do myślenia.

1. Jeden MILIARD ludzi na świecie nie ma dostępu do wody kranowej. Każdego roku 25 milionów ludzi umiera, po spożyciu skażonej wody.

2. Przeciętna afrykańska rodzina zużywa tylko 26 litrów wody dziennie, zaś rodzina amerykańska- 945 litrów! Pytanie brzmi: jaką część tej ilości dałoby się oszczędzić?

3. Mieszkańcy USA czerpią z ziemi ponad 140 bilionów litrów wody rocznie, a w ciągu każdych 10 lat ilość ta wzrasta o 25%. Specjaliści mówią, że woda taka może być skażona ze względu na fakt, że pobiera się ją, zanim zostanie „przefiltrowana” przez ziemię.

4. Picie skażonej wody jest główną przyczyną rozprzestrzeniania się epidemii w krajach rozwijających się.

5. W Bellevue w stanie Ohio (USA) w roku 1872 zaczęto wrzucać odpady prywatne i przemysłowe do… studni z wodą. Dziś, czyli prawie 150 lat później, mieszkańcom do tej pory trafiają się resztki nierozłożonych chusteczek i papieru toaletowego w wodzie pitnej!

6. Woda kranowa w USA często zawiera również syntetyczne estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. Dzieje się tak przez fakt, że bardzo często woda z kranu pochodzi z oczyszczalni ścieków, zaś mocz kobiet, które używają antykoncepcji hormonalnej, powoduje skażenie wody estrogenem, którego bardzo ciężko się pozbyć. Nadmiar estrogenu może prowadzić do przybierania na wadze, ginekomastii u mężczyzn, czy nawet wahań nastroju i problemów z płodnością.

7. W samym tylko USA do gleby, powietrza i wody trafia w ciągu roku 8 miliardów toksyn, które mają wpływ na czystość wody! Głównie są to odpady przemysłowe, fekalia pochodzące z hodowli zwierząt i nawozy.

8. Koszt energetyczny wyprodukowania jednego litra wody butelkowanej jest przynajmniej 1100 razy większy niż koszt produkcji „kranówy”

9. Wyprodukowanie jednej butelki plastikowej wytwarza tyle samo szkodliwych dla środowiska toksyn, co wyprodukowanie około stu sztuk butelek szklanych. Oczywiście nie jest to powód, by, zamiast wody pić piwo, ale na przykład przerzucenie się na wodę z kranu (jeśli w Twoim miejscu zamieszkania nie jest zbyt czysta, zakup domowy filtr) to wyjście nie tylko ekologiczne, ale i tańsze.

10. Większość nowoczesnych statków wycieczkowych nie ma, wbrew popularnej opinii, ogromnego zbiornika na ścieki, który opóźnia się po dopłynięciu do najbliższego portu. Zamiast tego są one wyposażone w oczyszczalnie ścieków, które usuwają nawet drobnoustroje (dzięki lampom UV). Oczyszczoną wodę można bezpiecznie wypuścić do oceanu. Skąd zaś czerpie się wodę pitną na statkach? Cóż… również z oceanu. Statki najczęściej mają maszyny do odsalania wody i filtry, które uzdatniają ją do picia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *